Jehličnaté stromy v zahradách a blízko objektů

16 Výhod stromů
31.1.2017
Zobrazit vše

Povíme si pár informací o nebezpečí jehličnatých stromů. V podstatě je to úplně stejné jako nebezpečí baobabů. -„Než baobaby vyrostou, jsou malé.“ – Pustíme-li se do baobabu příliš pozdě, už nikdy se ho nezbavíme. Zaroste celou planetu. Provrtá ji svými kořeny. A je-li planeta příliš malá a baobabů příliš mnoho, roztrhnou ji. Takže, dejte pozor na baobaby.(Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ)

Dejte také pozor na jehličnany. Když si lidé sází před dům stromek, jen málokdo přemýšlí jak moc vyroste a za jak dlouho mu už nepůjde světlo do přízemí, do prvního patra…. S většinou listnatých stromů to problém nebývá a je možné je pravidelně prořezávat i když přerostou trochu více. Však s tím také máme spoustu zkušeností. Ale jakmile přeroste nějaký jehličnatý strom, je určitá hranice, kdy už nemá smysl pokoušet se ho zachraňovat a je nutné přistoupit k pokácení.

Nejčastější problém spočívá v tom, že někteří naši zákazníci si myslí, že jim zkrátíme ten trošku přerostlý smrček(co má zhruba 20 metrů výšky) na polovinu jako by se nechumelilo a on pak bude šťastně žít dalších 20 nebo 30 let.

 

Půjdeme na tento problém tedy selským rozumem. Jaký je hlavní rozdíl ve stavbě mezi jehličnatým a listnatým stromem? Ano, jsou to větve a jejich rozložení na stromu jako takovém. Zatímco listnaté stromy jsou většinou složitě dělené a občas je potřeba i chvíli přemýšlet, která je vlastně ta hlavní. Jehličnany mívají špičku (tzv. terminál) jen jednu. Pokud se tedy odřízne větší část tohoto terminálu, jehličnatý strom najednou nikam neroste a je nezvratně poškozen. V lepším případě se postupně v posledním zachovaném patře některá z větví zvedne do výšky, ve snaze nahradit terminál stávající. Ale nebývá jen jedna a není výjimkou, že najednou začnou růst do výšky třeba čtyři nové terminály (hlavní zůstane jen jeden, ale nic to nemění na tom, že strom už nikdy nezíská dostatečnou stabilitu a nebude růst plnohodnotně). V horším případě strom tento zásah nepřežije, nebo bude poškozen trvale natolik, že brzy bude nutné stejně přistoupit k úplnému pokácení.

Proto se zdálo tak vhodné přirovnání s baobaby ze slavného příběhu. Je lepší přemýšlet dopředu o tom, co se může stát za několik let a této situaci předejít.

Sázení různých kultivarů

U většiny jehličnatých stromů existují různé verze a pokud chceme vysadit na svou zahrádku třeba borovici, lze to udělat i bez riskování. Stačí vybrat některou borovici kleč nebo kultivar borovice lesní s názvem “Watereri”, který doroste výšky maximálně 6 m.  Podobně je to i s ostatními druhy jehličnatých stromů.

Průběžné tvarování stromu od mládí

Pokud již máte jehličnatý strom a je stále ještě mladý, dá se problémům s velikostí předejít tvarováním.  Když se to hodně zobecní je vhodné zkracovat výmladky tak do poloviny května. Nejlépe stromy snášejí odštipování ještě měkkých výhonů (a pokud jde o smrk, rovnou si z nich můžete udělat i sirup), které ještě neztmavly do barvy zbytků stromů. Docílíme tak toho, že na příští rok místo, aby strom rostl do výšky či šířky, tak zahoustne.